Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

II Rodzinny Rajd Rowerowy

Dodany: 2019-06-07

Rodzinny Rajd Rowerowy 2 czerwca 2019 – śladami naszej lokalnej historii
Trasa przejazdu
Olszanka- Hadynów- Próchenki- Klimy – Olszanka (ok. 30 km)
W Hadynowie braliśmy udział we Mszy św. i odszukaliśmy kamień z odciśniętym kopytem ślepej kobyłki, która zgodnie z przekazywaną legendą sama z lasu ciągała drzewo na budowę kościoła i przy końcu budowy zachorowała i padła pod drzwiami świątyni. Podziwialismy również zabytkowy Kościoł, wybudowanego w XVII – XVIII w. i wpisanego do rejestru zabytków.
W tej miejscowości odwiedziliśmy również cmentarz rzymskokatolicki, założony na pocz. XIX wieku. W środkowej jego części zlokalizowana jest kaplica z 1947 r. upamiętniająca męczeńską śmierć ks. Niedzielaka, prześladowanego przez UB. Na cmentarzu znajduje się m.in. klasycystyczny nagrobek właściciela ziemskiego Franciszka Bienieckiego (zm. w 1813 r.), kilka nagrobków z II poł. XIX w. oraz mogiły ofiar zbrodni hitlerowskich.
Następnie przyjechaliśmy do Próchenek gdzie zatrzymamy się na: cmentarzu parafialnym i starym cmentarzu wojennym pochodzący z czasów I Wojny Światowej, który był niedawno poddany renowacji oraz odwiedziliśmy miejsca w lesie, gdzie znajdują się tablice upamiętniające 14 Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej.
Oczywiście po drodze podziwialiśmy piękno naszej nizinnej gminy. Zwłaszcza wiosną i latem jest co podziwiać. Na mecie, czyli w Olszance tradycyjnie rozpaliliśmy ognisku i upiekliśmy kiełbaski.
Rajd to nie tylko fizyczny wysiłek i aktywne spędzanie wolnego czasu, ale również zdobywanie wiedzy na temat naszej lokalnej historii.


[Logowanie]