Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Finał „Malowane Lato – klatka po klatce”,

Dodany: 2018-10-31

Pięć miejscowości z woj. mazowieckiego wzięło udział w projekcie „Malowane Lato – klatka po klatce”, wśród których znalazła się Olszanka, organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z lokalnymi instytucjami. Tradycyjne dzieci z naszej gminy miały okazję, w czasie wakacji, poznawać i uczyć się nowych technik plastycznych. W tym roku program Malowanego Lata został wzbogacony o zajęcia z animacji poklatkowej oraz warsztaty z pisania scenariusza. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki i sposób pracy nad filmem animowanym poklatkowym pod kierunkiem Szymona Adamskiego. Powstał krótki film inspirowany historią rodzinnych miejscowości. W Olszance film opowiada historię budowy Kościoła w Hadynowie, a został zatytułowany „Biały Koń”.
Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 30 października w Pałacu w Chrzęsnem. Na gali zostały nagrodzone najlepsze prace plastyczne, wykonane przez dzieci. A wyboru prac dokonało juri w składzie: przewodnicząca Martyna Ścibior – malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Ryszard Ługowski – artysta, profesor ASP, kurator programowy Galerii XX1 i Paulina Czajor – koordynator projektu, artystka, wykładowca rysunku i malarstwa.
Jesteśmy dumni, że z 5 prac wykonanych w Olszance pod kierunkiem Eweliny Siemieniuk, dwie zostały zauważone. III Nagrodę zdobyła praca Oli Jakubiak, a wyróżnienie otrzymała praca plastyczna Gabrieli Marciniuk. Wybór prac to nie było na pewno łatwe zadanie, ponieważ wszystkie prace wyróżniały się niezwykłą pomysłowością i ogromną wrażliwością kolorystyczną. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały wydane w specjalnym katalogu, do którego zostało dołączona płyta DVD, z filmem stworzonym przez dzieci. Podczas finału wspólnie obejrzeliśmy również wszystkie filmy które powstały w tegorocznej edycji Malowanego Lata. Jesteśmy pod wrażeniem umiejętności i pomysłowości dzieci. Wszystkie filmy bardzo nam się podobały.
Gościem specjalnym tegorocznego Finału był Grzegorz Kasdepke – bardzo znany pisarz polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Nieomal wszystkie jego książki zyskały status bestsellerów. M. in. bardzo znane są opowiadania o detektywie Pozytywce, które znalazły się w kanonie omawianych lektur. Obecnie na podstawie książki „Kacperiada” powstaje serial animowany dla dzieci pod tym samym tytułem. W spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke aktywnie uczestniczyły dzieci zadając mnóstwo ciekawych pytań. Również bardzo długa kolejka dzieci ustawiła się po autograf pisarza. Tradycyjnie podsumowanie projektu zakończyło się poczęstunkiem.
W drodze powrotnej nie mogliśmy odmówić sobie zwiedzenia Zamku w Liwie, który jest jednym z najciekawszych zabytków pogranicza Mazowsza i Podlasia. XV-wieczny zamek książąt mazowieckich szczyci się fascynującą historią i legendami. Sympatyczny przewodnik Mikołaj zapoznał nas z jego historią, pokazał ogromną kolekcję broni i opowiedział legendę o „żółtej damie” Ludwice, która nawiedza pomieszczenia zamku.
Razem z uczestnikami projektu w wyjeździe wzięli również udział opiekunowie dzieci. Mamy nadzieję, że wyjazd był udany i na długo zostanie w pamięci naszych utalentowanych młodych mieszkańców.


[Logowanie]