Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Dzieła Sztuki na ulicy

Dodany: 2018-07-03

Dzieła sztuki na ulicy
Czy można stworzyć dzieło sztuki na ulicy. Oczywiście. W gminie Olszanka są dwa dowody pięknej sztuki dostępnej dla każdego. Są to dwa przystanki w Korczówce i Olszance. Oba obiekty zupełnie zmieniły swój wizerunek. Działo to się w ramach projektu „Miejsca Szczególne” realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Gminną Bibliotekę Publiczną w Olszance.
Malowidła przystanku w Korczówce inspirowane były lokalną historią gminy , krajobrazem oraz otoczeniem. Każda ściana przedstawia inną scenkę. Na jednej jest portret pięknego konia wiozącego drewno na budowę kościoła. Pomysł został zaczerpnięty z legendy na temat budowy Kościoła w Hadynowie. Pierwszy kościół w tej parafii wybudowany był w 1410 roku. Jego fundatorzy to Piotr i Bogusław z Szawłów (właściciele wiosek: Szawły, Pietrusy i Hadynów) oraz Stanisław i Marcin z Szańkowa (właściciele wiosek: Wyczółki, Radlnia i Bolesty). Drzewo na budowę świątyni ofiarowali bracia Piotr i Bogusław Szańkowscy. Wykończenie kościoła trwało 3 lata. Do dzisiaj przekazywana jest legenda o ślepej kobyle, która sama z lasu ciągała drzewo. Przy końcu budowy koń zachorował i padł pod drzwiami, odciskając swoje kopyto na kamieniu. Kamień ten zachował się i leży przy głównym wejściu do kościoła. W 1413 r. świątynia była wykończona i poświęcona. Wnętrze przystanku zdobią 3 bociany, ptaki często spotykane w naszej okolicy oraz mnóstwo czerwonych truskawek i kolorowych trójkącików. Trzecią ścianę zdobi paw, którego można uznać maskotką naszej wsi. Codziennie spaceruje sobie po naszej okolicy i wzbudza szczere zainteresowanie. Nie trzeba wybierać się do stolicy aby zobaczyć tego niezwykłego ptaka.
Zupełnie inny charakter mają malowidła na przystanku w Olszance. Pomysł jego zdobienia wziął się z popularnej gry minecraft. Siłą tej gry jest przede wszystkim zwiedzanie świata, który za każdym razem tworzony jest od zera i wprawdzie niewprawne oko może uznać, że jest brzydki i kwadratowy (wszystko składa się tutaj ze sporych rozmiarów sześcianów), ale wzrok dziecka sięga znacznie głębiej i widzi góry, morza, jeziora, jaskinie, domki i drzewa. W wirtualnym świecie zbudowanym z klocków, które, jak wszystko inne, ma swoje złe strony, niebezpieczeństwa, my musimy nauczyć się ukryć przed nimi. Zaletą gry Minecraft jest rozwijanie kreatywności architektonicznej i wyobraźni przestrzennej. Pastelowe kolory tła całego przystanku oraz obrazy namalowanych ryb, drzew i chmur w idealny sposób wtopiają się w otoczenie wiaty przystankowej.


[Logowanie]